Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta Oss


Har du en fråga om vårt arbete i världen? Funderar du på att bli givare? Vill du veta mer om hur vi använder din gåva? Svaren på de vanligaste frågorna finns i vårt frågeforum där du även kan ställa din egen fråga. Hittar du inte svaret på din fråga är du välkommen att ringa eller mejla oss på givarservice@lakareutangranser.se

 

Fredag den 17 september har vår givarservice stängt hela dagen på grund av utbildning.
 

GIVARSERVICE

RECEPTION

 

När är bästa tiden att ringa?


Har du bytt adress? Adressändra här

Önskar du en föreläsning eller presentation om vårt arbete? Skicka in en förfrågan
 

Press och Kommunikation

Presstelefon: 0708-33 77 40 (för journalister, bemannad dygnet runt)

Nyhetsrum: Mynewsdesk

Frågor om hemsidan: webbredaktor@lakareutangranser.se

Medarbetare på kommunikationsavdelningen

Personalavdelningen

Läs om att jobba med oss. Vi tar enbart emot ansökningar via formuläret på hemsidan.

För frågor om utlandsarbete: field.recruitment.sweden@lakareutangranser.se

Jennifer Sannebro, personalchef
Telefon: 010-199 33 90

E-post: jennifer.sannebro@stockholm.msf.org 

Analys och Påverkan

Anna Sjöblom, medicinsk humanitär rådgivare
Telefon: 010-199 32 10
E-post: anna.sjoblom@lakareutangranser.se

Pieter-Jan van Eggermont, humanitär rådgivare
Telefon: 010-199 32 68
E-post: pieter.vaneggermont@lakareutangranser.se

Insamlingsavdelningen

Ida Bah, insamlingschef
Telefon: 010-199 32 16
E-post: ida.bah@lakareutangranser.se

Katharina Ervanius, ansvarig företag och stora givare
Telefon: 010-199 32 18
E-post: katharina.ervanius@lakareutangranser.se

Gabriella Hernqvist, ansvarig produktion och analys
Telefon: 010-199 33 92
E-post: gabriella.hernqvist@lakareutangranser.se 

Ingela Georgas, givarserviceansvarig
Telefon: 010-199 32 67
E-post: ingela.georgas@lakareutangranser.se

Tove Olin, marknadsansvarig (vik)
Telefon: 010-199 32 21
E-post: tove.olin@lakareutangranser.se

Supportavdelningen

Marlène Guillot, ekonomi- och kontorschef
Telefon: 010-199 32 04
E-post: marlene.guillot@lakareutangranser.se

Mia Åberg, volontärkoordinator
E-post: mia.aberg@lakareutangranser.se

Ledningsgruppen

I vår ledningsgrupp sitter generalsekreteraren, samtliga avdelningsansvariga samt experter och representanter för utvalda enheter.

Föreningen Läkare Utan Gränser

Hind Shawish, föreningsansvarig
E-post: hind.shawish@lakareutangranser.se

Vår adress

Postadress
Läkare Utan Gränser
Box 47021
100 74 Stockholm

Besöksadress
Fredsborgsgatan 24 (3 tr)

Ska du besöka oss?

Du kan åka tunnelbana till Liljeholmen och sedan promenera ca 10 min till Fredsborgsgatan 24 eller ta Tvärbanan till Årstadal.

Organisationsnummer

802017-2360

Kontouppgifter

PG: 90 06 03-2
BG: 900-6032