Hoppa till huvudinnehåll

Kontakta oss


Har du en fråga om vårt arbete i världen? Funderar du på att bli givare? Vill du veta mer om hur vi använder din gåva? Svaren på de vanligaste frågorna finns i vårt frågeforum där du även kan ställa din egen fråga. Hittar du inte svaret på din fråga är du välkommen att ringa eller mejla oss!

Fr.o.m  1 december har givarservice och receptionen nya öppettider för telefon:
Måndag-torsdag: 09.15-16.00
Fredag: 09.15-15.00
Lunchstängt: 12.00-13.00

GIVARSERVICE

RECEPTION

 

Mejla en medarbetare

Skriv fornamn.efternamn@lakareutangranser.se (utan å,ä,ö)

 

Press och kommunikation

Presstelefon: 0708-33 77 40 (för journalister, bemannad dygnet runt)

Nyhetsrum: Mynewsdesk

Frågor om hemsidan: webbredaktor@lakareutangranser.se

Medarbetare på kommunikationsavdelningen

Personalavdelningen

Läs om att jobba med oss. Vi tar enbart emot ansökningar via formuläret på hemsidan.

För frågor om utlandsarbete: recruitment@lakareutangranser.se

Jennifer Sannebro, personalchef
Telefon: 010-199 33 90

E-post: jennifer.sannebro@lakareutangranser.se
 

Analys och påverkan

Pieter-Jan van Eggermont, humanitär rådgivare
Telefon: 010-199 32 68
E-post: pieter.vaneggermont@lakareutangranser.se

Insamlingsavdelningen

Ida Bah, insamlingschef
Telefon: 010-199 32 16
E-post: ida.bah@lakareutangranser.se

Cecilia Harmsen Wahlberg, analysansvarig (vik)
E-post: cecilia.harmsen-wahlberg@lakareutangranser.se

Claudia Zeitoun, givarserviceansvarig
E-post: claudia.zeitoun@lakareutangranser.se

Tove Olin, marknadsansvarig (vik)
Telefon: 010-199 32 21
E-post: tove.olin@lakareutangranser.se

Emelie Björkwall, ansvarig företag och stora givare
Telefon: 010-199 33 66
E-post: emelie.bjorkwall@lakareutangranser.se

Supportavdelningen

Anette Uddqvist, ekonomi- och kontorschef (vik)
Telefon: 010-199 32 02
E-post: anette.uddqvist@lakareutangranser.se

Mia Åberg, volontärkoordinator
E-post: mia.aberg@lakareutangranser.se
 

Ledningsgruppen

I vår ledningsgrupp sitter generalsekreteraren, samtliga avdelningsansvariga samt experter och representanter för utvalda enheter.
 

Föreningen Läkare Utan Gränser

Hind Shawish, föreningsansvarig
E-post: hind.shawish@lakareutangranser.se
 

Vår adress

Postadress
Läkare Utan Gränser
Box 47021
100 74 Stockholm

Besöksadress
Fredsborgsgatan 24 (3 tr)

Du kan åka tunnelbana till Liljeholmen och sedan promenera ca 10 min till Fredsborgsgatan 24 eller ta Tvärbanan till Årstadal.