
Hjälp oss att samla in pengar mot covid-19
Utbrottet av det nya coronaviruset ställer oss alla inför enorma utmaningar. På kort tid har några av världens mest avancerade sjukvårdssystem lamslagits och epidemin har spridits över hela jorden.
Starta egen insamling

Gaming against covid-19
Tillsammans med våra globala partners kan du och dina vänner samla in pengar samtidigt som du streamar. Det är enkelt att sätta igång, genom vår plattform kan du ansluta insamlingen till din kanal.
Läs mer om insamlingen
Vi strävar efter att så stor del av de insamlade medlen som möjligt ska gå till våra insatser runt om i världen. Här kan du läsa mer om hur vi använder våra pengar. Under 2022 fördelade vi våra utgifter på följande sätt:
- Ändamålskostnader 85.6%
- Insamlingskostnader 11.3%
- Administrativa kostnader 3.1%
Läkare Utan Gränser har 90-konto och följer svensk Insamlingskontrolls regler för insamlingsverksamhet.
Kontakta oss
Kontakta oss
Ordinarie öppettider
Måndag–fredag 10.00-15.00
Lunchstängt: 12.00-13.00
Avvikande öppettider
21-22 sept: 10.00-12.00
Mejl: givarservice@lakareutangranser.se
Telefon: 010-199 33 00
Vanliga frågor
Vanliga frågor
I vårt frågeforum svarar vi på era frågor om gåvor och om vårt arbete.
Ni kan också ta del av vår integritetspolicy.
Så användes gåvorna 2022
Så användes gåvorna 2022
Givarsidan är en plats för dig som vill veta mer om vad vi tillsammans åstadkommit.